Integracja dwóch narodów poprzez taniec i kulturę ludową – edycja litewska

„Integracja dwóch narodów poprzez taniec i kulturę ludową – edycja litewska”. Zagraniczny projekt edukacyjny

Zespół Szkół Ponadpodstawowych Centrum Szkolenia Zawodowego im. Tadeusza Kościuszki w Łowiczu realizuje nowy projekt edukacyjny, współfinansowany ze środków Unii Europejskiej.

Szkoła przystąpiła do realizacji nowego projektu, który skierowany jest do uczniów technikum w ZSP nr 2. Partnerem projektu jest Litwa, gdzie nawiązaliśmy współpracę z placówką Rokiškio profesinio mokymo centras. W ramach projektu 27 uczniów Szkoły realizuje 14-dniową mobilność edukacyjną, podczas której młodzież wspólnie z uczestnikami po stronie litewskiej bierze udział w programie edukacyjnym poświęconym zwiększaniu wiedzy na temat kultury ludowej Litwy i Polski oraz podnoszeniu poziomu kompetencji kluczowych, w tym zwłaszcza w obszarze cyfrowym i wielojęzyczności. Na dwutygodniowy harmonogram wyjazdu składają się: 2 dni poświęcone na podróż autokarową, 10 dni programu merytorycznego oraz 2 dni programu kulturowego, poświęcony najważniejszym z perspektywy dziedzictwa kulturowego miejscom na Litwie. Sam program merytoryczny podlega realizacji w szkole przyjmującej, w języku angielskim.

Uczestnictwo w projekcie jest bezpłatne. Do udziału w projekcie przewidziani zostali przede wszystkim członkowie Zespołu Pieśni i Tańca „Blichowiacy”.

Wśród celów projektu znalazły się:

– Wzrost wiedzy uczestników z przedmiotów ogólnokształcących i kompetencji kluczowych oraz promowanie umiejętności uczniów i ich zainteresowań w obrębie tradycji i kultury ludowej

– Wzrost znajomości narzędzi cyfrowych w praktycznym ujęciu, dot. wszystkich uczestników

– Redukowanie zagrożeń i wspieranie rozwoju uczniów o zmniejszonych szansach

– Zwiększanie atrakcyjności oferty edukacyjnej placówki

– Podnoszenie kompetencji kadry i potencjału szkoły we współpracy europejskiej.

Projekt „Integracja dwóch narodów poprzez taniec i kulturę ludową – edycja litewska” o numerze 2021-1-PL01-KA122-SCH-000015417 jest współfinansowany przez Unię Europejską.

„Blichowiacy” na europejskim szlaku! Realizacja mobilności zagranicznej w projekcie „Integracja dwóch narodów poprzez taniec i kulturę ludową – edycja litewska”

Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 2 w Łowiczu od lat realizuje z sukcesem różnego rodzaju projekty zagraniczne. Oprócz tych, które związane są z podnoszeniem kompetencji zawodowych, stawiamy także na inicjatywy, dzięki którym młodzież szkolna może podnosić kompetencje kluczowe, w tym znajomość języków obcych, cyfrowe czy kulturowe. Za nami realizacja mobilności w projekcie „Integracja dwóch narodów poprzez taniec i kulturę ludową – edycja litewska”, współfinansowanym przez Unię Europejską.

Mobilność w projekcie odbyła się w dniach 12-13 września 2022 roku. W wyjeździe uczestniczyło 27 uczniów, a także 3 przedstawicieli kadry nauczycielskiej. Uczniowie, wyłonieni w ramach rekrutacji, a jednocześnie członkowie Zespołu Pieśni i Tańca „Blichowiacy”, przed udziałem w mobilności zrealizowali kurs przygotowujący, podczas którego brali udział w zajęciach kulturowych, merytorycznych, językowych czy pedagogicznych, mających na celu zwiększenie ich gotowości do zagranicznego wyjazdu edukacyjnego.

Celem podróży była oczywiście Litwa. Tu uczestnicy realizowali program w placówce przyjmującej – Rokiškio profesinio mokymo centras. Zgodnie z założeniami projektowymi, mobilność poświęcona została przede wszystkim elementom kultury ludowej. Uczniowie z Polski i Litwy poznawali wzajemnie swoje tańce i muzykę regionalną, ich podłoże historyczne, stroje ludowe czy tradycyjne rękodzieło. Wspólnie pracowali nad choreografią do projektowanego teledysku. Drugim filarem programu było zwiększanie kompetencji cyfrowych – a na tej podstawie młodzież opracowywała rezultaty materialne w projekcie. Zajęcia merytoryczne prowadzone były w szkole partnerskiej.  Podczas „lekcji” rolę mentorów przyjmowali nauczyciele z obu współpracujących placówek. Oprócz tego uczniowie brali udział w zajęciach terenowych, wycieczkach i wizytacjach, w trakcie których odwiedzano miejsca związane z rozwojem kultury, w tym na poziomie instytucjonalnym.

Projekt stanowił kontynuację założeń wypracowanych przez nas w inicjatywie Ponadnarodowej Mobilności Uczniów. Pierwsza „edycja” miała miejsce w Grecji. Tym razem przyszła pora na Litwę, a co będzie dalej? Nie możemy jeszcze tego zdradzić, ale niezwykle cieszymy się, że opracowana koncepcja okazała się sukcesem, a dzięki realizacji projektów możemy nie tylko spełniać zadania związane z rozwojem młodzieży i szkoły, ale także promować polską kulturę i działalność zespołu „Blichowiacy”.

Jak przebiegały kolejne dni mobilności? Pierwszy dzień po podróży autokarowej na Litwę to zapoznanie ze szkołą partnerską. Po powitaniu uczestnicy z Polski zwiedzili kompleks, w tym pracownie, poznali program nauczania w litewskiej placówce, a także młodzież i mentorów ze strony gospodarza. Potem zaprezentowano materiały na temat szkół i krajów partnerskich. Uczniowie mieli też chwilę na integrację. A wieczór? To oczywiście próba Zespołu! Przez cały czas mobilności wolny czas poświęcany był na treningi i przygotowania do planowanych występów i kręcenia teledysku.

W trakcie kolejnych dni zajęcia w ramach mobilności przyjmowały bardzo różnorodną formułę:

– warsztatów komputerowych. Podczas zajęć w pracowni komputerowej młodzież wypracowywała przede wszystkim rezultaty materialne w projekcie, czyli broszury poświęcone kulturze ludowej Ziemi Łowickiej i Litwy. Oczywiście, pracę w grupach międzynarodowych i powstawanie kolejnych części publikacji poprzedziło wprowadzenie, za które odpowiedzialni byli mentorzy. Ponieważ wśród rezultatów miał znaleźć się także teledysk, młodzież poznała przede wszystkim oprogramowanie służące projektowaniu graficznemu oraz montażowi video. Oprócz tego zajęcia poświęcone były m.in. temu jak opracowywać treści do publikacji, jak edytować zdjęcia, jak korzystać z zasobów internetowych. Podczas warsztatów młodzież pracowała w grupach litewsko-polskich, a zajęcia prowadzone były w języku angielskim;

– treningów i prób, podczas których uczniowie uczyli się wzajemnie swoich tańców regionalnych i narodowych, a efektem tej współpracy jest zmontowany przez uczestników teledysk. Ćwiczeniom towarzyszyło też poznawanie symboliki kryjącej się w poszczególnych elementach tańca czy muzyki czy kontekstu rozwoju akurat tych elementów kultury ludowej;

– zajęć terenowych i warsztatów prowadzonych w szkole i zewnętrznych pracowniach – w tym związanych z ceramiką i innymi rodzajami tradycyjnego rękodzieła jako ważnego elementu folkloru na Litwie;

– wykładów w szkole przyjmującej, poświęconych zwłaszcza historii i kulturze ludowej Polski i Litwy;

– wizytacji, w tym uczestnictwa w najważniejszych wydarzeniach lokalnych, które dla zespołu stanowiły możliwość dodatkowego zaprezentowania się i promocji. Przykładem może być Dzień Rakiszek.

W weekend oraz podczas wolnych popołudni (a tych, biorąc pod uwagę próby Zespołu, wcale nie było tak dużo 😉 ) realizowano program kulturowy. Uczestnicy odwiedzili m.in. Wilno, Kowno i Troki.

Ostatnie spotkanie poświęcone zostało podsumowaniu mobilności, prezentacji rezultatów materialnych wypracowanych przez zespoły oraz podziękowaniu i rozdaniu certyfikatów.

Projekt „Integracja dwóch narodów poprzez taniec i kulturę ludową – edycja litewska” o numerze 2021-1-PL01-KA122-SCH-000015417 jest współfinansowany przez Unię Europejską.

Rezultaty materialne w projekcie „Integracja dwóch narodów poprzez taniec i kulturę ludową – edycja litewska”

Za nami mobilność edukacyjna w projekcie „Integracja dwóch narodów poprzez taniec i kulturę ludową – edycja litewska”. Przez niemal 2 tygodnie 27 uczniów naszej szkoły przebywało na Litwie, gdzie uczestniczyli oni w programie edukacyjnym organizowanym we współpracy z instytucją przyjmującą, Rokiškio profesinio mokymo centras. Podczas mobilności uczestnicy wzięli udział w zajęciach merytorycznych, a także warsztatach czy wycieczkach. Założeniem projektu było umożliwienie młodzieży z Polski i Litwy współpracy międzynarodowej w grupach, w ramach której, pod okiem mentorów, opracowywano rezultaty materialne w projekcie – nowoczesne materiały promujące kultury ludowe obu krajów partnerskich. Wśród nich znalazły się:

– wielojęzyczne broszury informacyjno – promocyjne, które stanowią niemal kompendium wiedzy na temat kultury ludowej Ziemi Łowickiej i Polski. Z publikacji można dowiedzieć się więcej na temat historii rozwoju folkloru, strojów ludowych, muzyki i tańca, a nawet regionalnej kuchni. Broszury opracowane zostały w 3 językach: angielskim, polskim i litewskim. Uczniowie do zaprojektowania materiałów wykorzystywali zaawansowane programy i aplikacje związane z projektowaniem graficznym, łamaniem tekstu i przygotowywaniem materiałów do druku.

– teledysk promocyjny, prezentujący m.in. taniec według opracowanej przez uczniów specjalnej choreografii. Teledysk został przygotowany zgodnie z zasadami opracowywania materiałów na potrzeby serwisów internetowych i umieszczony m.in. na Youtube.

Rezultaty materialne w projekcie zostały ocenione pozytywnie przez mentorów.

Zachęcamy do zapoznania się z efektami pracy uczniów!

Broszury na temat kultury litewskiej

Broszury poświęcone kulturze Ziemi Łowickiej

Przedstawiamy materiały promocyjne na temat projektu „Integracja dwóch narodów poprzez taniec i kulturę ludową – edycja litewska”

W związku z realizacją przez Szkołę projektu „Integracja dwóch narodów poprzez taniec i kulturę ludową – edycja litewska” przedstawiamy materiały promocyjne poświęcone inicjatywie, a zwłaszcza mobilności w ramach tego przedsięwzięcia. Materiały: ulotka, broszura oraz plakat przedstawiają więcej szczegółów na temat działań i ich efektów. W ich tworzeniu wzięli udział uczniowie biorący udział w projekcie.

Plakat projektu

Ulotka projektowa

Broszura na temat projektu