„Integracja dwóch narodów poprzez taniec i kulturę ludową – edycja francuska”. Zagraniczny projekt edukacyjny
Zespół Szkół Ponadpodstawowych Centrum Szkolenia Zawodowego im. Tadeusza Kościuszki w Łowiczu realizuje nowy projekt edukacyjny, współfinansowany ze środków Unii Europejskiej.
Szkoła przystąpiła do realizacji nowego projektu, który skierowany jest do uczniów technikum w ZSP nr 2. Partnerem projektu jest Francja, gdzie nawiązaliśmy współpracę z placówką Agricampus School Les Arcs-Sur-Argens Les Arcs, Francja. W ramach projektu 30 uczniów Szkoły realizuje 14-dniową mobilność edukacyjną, podczas której młodzież wspólnie z uczestnikami po stronie francuskiej bierze udział w programie edukacyjnym poświęconym zwiększaniu wiedzy na temat kultury ludowej Francji i Polski oraz podnoszeniu poziomu kompetencji kluczowych, w tym zwłaszcza w obszarze cyfrowym i wielojęzyczności. Na dwutygodniowy harmonogram wyjazdu składają się: 2 dni poświęcone na podróż autokarową, 10 dni programu merytorycznego oraz 2 dni programu kulturowego, poświęcony najważniejszym z perspektywy dziedzictwa kulturowego miejscom we Francji. Sam program merytoryczny podlega realizacji w szkole przyjmującej, w języku angielskim.
Udział w projekcie jest całkowicie bezpłatny, wszelkie działania związane z realizowanym projektem finansowane są z funduszy Unii Europejskiej w ramach Programu Erasmus+.
- rozumienia i tworzenia informacji,
- wielojęzyczności,
- cyfrowych,
- matematycznych,
- kompetencji osobistych, społecznych i w zakresie uczenia się
- w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Projekt „Integracja dwóch narodów poprzez taniec i kulturę ludową – edycja francuska” o numerze 2022-1-PL01-KA122-SCH-000070164 jest współfinansowany przez Unię Europejską

Podsumowanie Projektu Erasmus+ w Zespole Szkół Ponadpodstawowych Nr 2 im. Tadeusza Kościuszki w Łowiczu
Na przełomie listopada i grudnia 2023 roku grupa 30 uczniów z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych Nr 2 im. Tadeusza Kościuszki w Łowiczu miała okazję uczestniczyć w niezwykłej mobilności edukacyjnej w ramach projektu Erasmus+ pt. “Integracja dwóch narodów poprzez taniec i kulturę ludową – edycja francuska”. Projekt ten, o numerze 2022-1-PL01-KA122-SCH-000070164, adresowany był do uczniów z klas II, III, IV oraz V wszystkich kierunków nauczania.
Celem głównym projektu było wzmocnienie kompetencji kluczowych uczestników: w zakresie rozumienia i tworzenia informacji, wielojęzyczności, cyfrowych, matematycznych, kompetencji osobistych, społecznych i w zakresie uczenia się oraz w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Udział w projekcie był całkowicie bezpłatny, wszelkie działania związane z realizowanym projektem sfinansowane zostały z funduszy Unii Europejskiej w ramach Programu Erasmus+.
Uczestnicy do projektu zostali wyłonieni w procesie rekrutacji. Finalnie udział w projekcie wzięło 30 uczniów + 4 nauczycieli opiekunów.
Partnerem projektu została francuska szkoła EPLEFPA Agricampus Var, Le lycée des Arcs sur Argens, Rte de Sainte-Cécile, 83460 Les Arcs, Francja, placówka otwarta na międzynarodowe współprace i świetnie je realizująca. Warto wspomnieć, jak miło zostali przyjęci uczniowie naszej szkoły. Francuscy koledzy przygotowali dwujęzyczny napis „WITAJCIE”. Z kolei nasz zespół taneczny ZPiT „Blichowiacy” wspaniale zaprezentował się, wykonując ludowe tańce, przed uczniami szkoły partnerskiej.
Mobilność odbyła się w terminie 20.11.2023 – 01.12.2023 + 2 dni podróży
Czas trwania mobilności wyniósł 12 dni, podczas których zrealizowano program merytoryczny (10 dni roboczych) oraz program kulturowy (2 dni – weekend)
Podczas niemal dwutygodniowego pobytu, uczniowie indywidualnie pracowali nad przydzielonymi zadaniami. Zostali przydzieleni do tematycznych klas, w których uczestniczyli w zajęciach formalnych wraz z uczniami ze szkoły partnerskiej oraz zajęciach warsztatowych podczas których realizowali swoje indywidualne zadania w ramach projektu. Każdy z uczniów miał przypisaną rolę i zadanie, nad którym pracował w trakcie mobilności. Wspomniane klasy tematyczne to:
- Kultura, tradycje i zwyczaje regionów
- Muzyka i śpiew w kulturze polskiej i francuskiej
- Taniec w kulturze polskiej i francuskiej
Mobilność
Program merytoryczny
Uczniowie w zależności od przynależności do klasy uczestniczyli w tematycznych zajęciach w tym: z geografii, historii, zajęciach językowych a także z francuskiego systemu edukacji. Jedną z ciekawostek był wykład i zajęcia w stacji doświadczalnej specjalizującej się w uprawie kwiatów ciętych. Była to okazja do zapoznania się z tematem tworzenia hybryd kwiatowych oraz gatunków roślin odpornych na choroby i zmiany klimatyczne.
W klasie „tańca”, uczestnicy projektu zanurzyli się w świat polskiego tańca ludowego, ucząc się podstawowych kroków takich tańców jak krakowiak, mazurek i oberek. Warsztaty prowadzone przez doświadczonego instruktora pozwoliły uczniom nie tylko na naukę, ale też na głębsze zrozumienie znaczenia tańca w polskiej kulturze. Ponadto, uczniowie mieli możliwość poznania tradycyjnych tańców Prowansji, co stanowiło cenny element porównawczy. Członkowie tej klasy pracowali nad wspólnym tańcem, łączącym elementy tańca ludowego obu krajów.
Działania w klasie „muzyki” obejmowały m.in. prezentacje polskich pieśni ludowych oraz naukę technik śpiewu chóralnego, co umożliwiło uczestnikom projektu wspólne wykonywanie aranżacji polskich i francuskich utworów. Wykłady na temat historii muzyki ludowej zarówno w Polsce, jak i we Francji, zapewniły bogaty kontekst kulturowy. Klasa “muzyczna” uczestniczyła w prezentacji pieśni ludowych z Polski i Francji oraz we wspólnym muzykowaniu.
W klasie „kulturalnej”, uczniowie brali udział w dyskusjach i prezentacjach na temat polskich i francuskich zwyczajów, w tym w tradycyjnych tańców i muzyki. Poznali różnorodność kultury ludowej oraz współczesnej, co pozwoliło im na głębsze zrozumienie różnic i podobieństw między kulturami. Podczas zajęć poruszano tematy skupiające się na współczesnym podejściu do tradycji i kultury ludowej.
Uczniowie uczestniczyli także w zajęciach terenowych. Odwiedzili m.in. lokalną winiarnię gdzie zgłębili znaczenie produkcji wina dla regionu. Wizytacja muzeum w Draguignan, pozwoliła na zebranie informacji na temat kultury, tradycji oraz zwyczajów tego regionu Francji, co było cennym uzupełnieniem programu edukacyjnego. Odwiedzili także merostwo Roquebrune-sur-Argens, gdzie otrzymali cenne informacje o funkcjonowaniu systemu politycznego i administracyjnego Francji oraz regionu. Niezapomniana była również wizyta w Parfumerie Fragonard w Grasse. Była to niepowtarzalna okazja, by poznać historię fabryki perfum, bogactwo nut zapachowych, a także tajniki zawodu perfumiarza.
Odbyły się także zajęcia warsztatowe: kulturowo-taneczne. Taneczna, lokalna grupa prowansalska przybliżyła polskiej i francuskiej młodzieży muzykę i taniec z dawnych czasów. To była żywa lekcja historii. Tańczono przy dźwiękach galoubetów i tamburynów. Odbył się także warsztat taneczny do muzyki współczesnej. Zarówno polscy, jak i francuscy uczniowie, uczestniczyli w nim z pełnym zaangażowaniem.
Uczniowie naszej szkoły mieli niecodzienną okazję uczestniczyć w uroczystej gali zakończenia roku dla ostatnich klas francuskiej szkoły. Z tej okazji, przygotowali dla nich występ artystyczny! Wystąpili w auli ze swoim ludowym repertuarem i zaprezentowali się bardzo profesjonalnie. Była to wspaniała okazja do międzynarodowej integracji.
Uczniowie uczestniczyli ponadto w warsztatach komputerowych, podczas których tworzyli materiały graficzne oraz wpisy na stronę WWW. Opracowywali także zgromadzone podczas zajęć terenowych materiały i informacje. Wszystko po to, by rozwijać kompetencje cyfrowe.
Ostatniego dnia mobilności uczestnicy zaprezentowali efekty swojej pracy projektowej. Odbyło się uroczyste wręczenie certyfikatów. Było to bardzo wzruszające doświadczenie.
Rezultaty materialne wypracowane przez uczniów podczas mobilności indywidualnej, można obejrzeć tutaj: www.blichweuropie.eu
Program kulturowy i czas wolny po zajęciach
Program kulturowo-edukacyjny realizowany był w weekend, a także w czasie po zajęciach merytorycznych. Został on wykorzystany do zgłębienia kultury i historii Riwiery Francuskiej. Odbyła się wycieczka do księstwa Monako. Zwiedzono tam Stare Miasto, Katedrę św. Mikołaja, uczniowie byli świadkami uroczystej zmiany warty w Pałacu Książęcym. Tor Formuły 1 i jego słynne zakręty także zrobiły na zwiedzających ogromne wrażenie! Monte Carlo (najsłynniejsza dzielnica Monako), z jego luksusem i blaskiem, było po prostu niesamowite. Uczniowie odwiedzili również urokliwe miasteczko Eze z kamienną zabudową i malowniczymi uliczkami. Ponadto Niceę – serce Prowansji, Alp i Lazurowego Wybrzeża. Spacer nadmorską promenadą był przepiękny, a Katedra św. Reparaty zapierała dech w piersiach! Młodzież miała okazję by poznać Cannes. Spacerowali w nim promenadą Croisette, gdzie znajduje się m.in. słynny hotel Carlton, w którym gwizdy filmowe nocują podczas słynnego festiwalu filmowego. Nie mogło zabraknąć zdjęcia na słynnych schodach Pałacu Festiwalowego.
Dodatkowo, w ramach programu kulturowego, odwiedzono rodzinną winnicę i farmę ekologiczną. To była fantastyczna okazja, by z bliska zobaczyć proces produkcji wina oraz ekologiczną hodowlę drobiu. Miejsce to, położone w pięknym otoczeniu gór i morza, funkcjonuje w pełnej harmonii z naturą.
Czas wolny, po zajęciach uczniowie często spędzali spacerując np. po uroczym Fréjus czy Hyères. Podczas tych „przechadzek” gromadzili materiały, które wykorzystali podczas prac nad zadaniem projektowym.
Mobilność we Francji, była zdecydowanie intensywnym, pełnym zdobywania nowych doświadczeń i umiejętności czasem. Zdecydowanie można powiedzieć, że projekt Erasmus+ “Integracja dwóch narodów poprzez taniec i kulturę ludową – edycja francuska” był nie tylko okazją do nauki i rozwoju kompetencji, ale również niezapomnianą przygodą na całe życie!


Przedstawiamy materiały promocyjne na temat projektu „Integracja dwóch narodów poprzez taniec i kulturę ludową – edycja francuska”.
W związku z realizacją przez Szkołę projektu „Integracja dwóch narodów poprzez taniec i kulturę ludową – edycja francuska” przedstawiamy materiały promocyjne poświęcone inicjatywie, a zwłaszcza mobilności w ramach tego przedsięwzięcia. Materiały: ulotka, broszura oraz plakat przedstawiają więcej szczegółów na temat działań i ich efektów. W ich tworzeniu wzięli udział uczniowie biorący udział w projekcie.