„Kuchnia lokalna – kulturowe dziedzictwo regionów”. Informacje na temat projektu
Projekt „Kuchnia lokalna – kulturowe dziedzictwo regionów” realizowany jest w ramach Ponadnarodowej Mobilności Uczniów. Beneficjentem w projekcie jest Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 2 Centrum Kształcenia Zawodowego im. Tadeusza Kościuszki w Łowiczu. Naszym partnerem w projekcie jest Platon School, grecka szkoła, która pełni rolę instytucji przyjmującej.
Finansowanie w projekcie pozyskane zostało z Europejskiego Funduszu Społecznego w Programie Operacyjnym Wiedza Edukacja Rozwój. Całkowita wartość przyznanych środków to 169 530 zł. Poziom uzyskanego dofinansowania to 100%.
W projekcie przeprowadzona została 14-dniowa mobilność zagraniczna dla 20 uczniów szkoły, którzy wspólnie z młodzieżą ze szkoły przyjmującej zrealizowali założony i opracowany przez placówki program edukacyjny.
Główny cel inicjatywy to wzmocnienie kompetencji kluczowych uczestników. Uczestnictwo uczniów w projekcie było bezpłatne.


Cele projektu ponadnarodowej mobilności uczniów
Projekt „Kuchnia lokalna – kulturowe dziedzictwo regionów” to inicjatywa, która ma celu zwłaszcza wzmocnienie kompetencji kluczowych uczniów. To jednak tylko jeden z aspektów wpływu przedsięwzięcia, a przewidziane do realizacji cele objęły znacznie szerszy zakres, w tym w odniesieniu do kadry szkoły oraz całej placówki. Co ważne, w mobilności odbywającej się w projekcie udział wzięli uczniowie technikum, dla których była to niezwykle ważna szansa na podniesienie poziomu wielojęzyczności i nabycie praktycznych umiejętności cyfrowych.
Jako kluczowy cel inicjatywy wskazane zostało podniesienie poziomu kluczowych kompetencji młodzieży:
– w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
– wielojęzyczności
– kompetencji osobistych, społecznych i w zakresie uczenia się
– cyfrowych
– obywatelskich
– świadomości i ekspresji kulturalnej.
Realizacja tego celu możliwa była dzięki odbytym w trakcie mobilności zajęciom merytorycznym, współpracy zagranicznej, w tym z młodzieżą z Platon School, uczestnictwie w programie kulturowym i pracy nad rezultatami materialnymi. Oprócz tego uczestnicy wzięli udział w zajęciach przygotowujących do mobilności, które pozwoliły im wzmocnić wybrane kompetencje jeszcze przed odbyciem zagranicznego wyjazdu, nabyć niezbędne słownictwo i wiedzę kulturową, ułatwiającą im funkcjonowanie w Grecji. Kurs ten był obowiązkowy dla wszystkich uczestników.
Cele szczegółowe, które wskazane zostały w stosunku do uczniów, to zwiększenie wiedzy z przedmiotów podstawy programowej w kształceniu ogólnym, jak wiedza o społeczeństwie, geografia, historia, język angielski czy informatyka, a także nabycie praktycznych umiejętności, w tym cyfrowych, związanych z projektowaniem i obsługą stron internetowych czy korzystaniem z oprogramowania komputerowego i aplikacji służących tworzeniu mock upów witryn, projektowaniu graficznemu czy zaawansowanemu korzystaniu z wyszukiwarek. Program projektu, zwłaszcza na czas mobilności, został opracowany w taki sposób, by zapewnić jak największy wzrost w tym zakresie w odniesieniu do obu kierunków kształcenia, które brały udział w wyjeździe, a także by wzmocnić zainteresowanie i zaangażowanie młodzieży w planowane działania.
Bardzo znaczący odsetek uczniów naszej szkoły stanowią uczniowie ze zmniejszonymi szansami edukacyjnymi i kolejny z celów projektu związany był ze wzmocnieniem działań placówki na ich rzecz. Zagwarantowanie udziału w projekcie, dodatkowe wsparcie pedagogiczne i merytoryczne, możliwość odbycia wyjazdu zagranicznego i udziału w bardzo prestiżowym przedsięwzięciu pozwoliły osiągnąć zakładane rezultaty.
Kolejne cele związane z inicjatywą Ponadnarodowej Mobilności Uczniów powiązane były z rozwojem placówki. Po pierwsze, podjęcie mobilności i współpracy zagranicznej stanowi ważny element, który zwiększa atrakcyjność naszej oferty edukacyjnej. W tym zakresie posiadamy już ważne doświadczenie, przede wszystkim związane jednak z przeprowadzeniem zagranicznych praktyk zawodowych. W tym przypadku możliwe było zagwarantowanie młodzieży udziału w atrakcyjnym dla niej programie edukacyjnym, odbywającym się w pożądanym przez uczniów kierunku (Grecja), umocnienie europejskiego wymiaru naszej działalności poprzez zacieśnienie współpracy z Platon School, a także rozwój kadry szkoły pod kątem kompetencji kluczowych, zawodowych, w tym w nauczaniu, prowadzeniu działań w metodzie projektowej, ewaluacji, zastosowaniu innowacji pedagogicznych czy elementów cyfrowych w szkolnictwie. Projekt przyniósł też w sposób oczywisty umocnienie naszego potencjału w odniesieniu do zarządzania projektami, w tym z zastosowaniem narzędzi cyfrowych, oraz rozliczania tego typu inicjatyw. Przeprowadzone działania promocyjne przełożyły się na podniesienie prestiżu i rozpoznawalności Zespołu Szkół w Łowiczu.
Powyższe cele zostały przez Szkołę zaplanowane na etapie wnioskowania w projekcie. Ponieważ ich realizacja została szczegółowo rozpisana na poszczególne etapy, w toku działań w inicjatywie osiągnięty został sukces w ich w realizacji.
MOBILNOŚĆ W PRAKTYCE, CZYLI CO NASI UCZNIOWIE ROBILI W GRECJI
Młodzież biorąca udział w projekcie oraz kadra, która na czas wyjazdu pełniła rolę opiekunów-mentorów, w Grecji spędziła łącznie 12 dni – a dwa kolejne objął transport autokarowy między dwoma państwami, Polską i Grecją. Po dojeździe na miejsce uczniowie zakwaterowani zostali w miejscowości Leptokaria, w hotelu Dafni Plus. Ta lokalizacja miała wiele plusów: komfortowe warunki w hotelu, dobre i różnorodne jedzenie, bliskość plaży i bardzo dobry dojazd do placówki partnerskiej, Platon School, a także różne atrakcje, które zapewnia miasto, jak sklepy i lokalne zakłady rzemieślnicze… Ach, nie można zapomnieć też o ważnej rzeczy, czyli kuszącym lazurową wodą hotelowym basenie, w którym ochoczo relaksowano się w wolnym czasie! Do dyspozycji uczniów była też sala komputerowa w hotelu, gdzie wieczorami można było omówić w grupach dalsze plany co do blogów czy zorganizować seans kinowy… Chociaż taki udało nam się przeprowadzić również na świeżym powietrzu. Ale zacznijmy od początku!
Po dojeździe do Grecji nadszedł czas na posiłek, odpoczynek i zapoznanie z obsługą hotelu oraz opiekunami na czas wyjazdu. Uczniom przedstawiono orientacyjny plan na kolejne dni, zasady związane z zachowaniem w obiekcie, podczas wycieczek, w szkole partnerskiej, szczegółowe cele projektu i ogólne założenia związane z Ponadnarodową Mobilnością Uczniów. Oprócz „praktycznego” wymiaru spotkanie to niosło również możliwość dowiedzenia się więcej na temat różnych programów europejskich skierowanych do młodzieży oraz działań w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój. Na kolejny dzień zaplanowano już pierwszą wizytę w szkole. Czy młodzież zestresowała ta wiadomość? Oczywiście, że nie! Już nie mogliśmy doczekać się, aż poznamy greckich uczestników projektu.
Pierwszy dzień w Platon School rozpoczął się od powitania i zwiedzania kompleksu szkolnego. Przeprowadzone zostało to przez specjalnego pracownika szkoły, odpowiedzialnego właśnie za działania w ramach Unii Europejskiej. Opowiadał on o historii szkoły, o projektach, w które angażuje się Platon, o greckim systemie edukacji i różnych wyzwaniach, z którymi mierzy się młodzież z tego nadmorskiego kraju. Po tym nadszedł czas na krótką integrację i prezentacje szkół i uczestników, dzięki którym szybko przełamaliśmy lody z młodzieżą z Grecji. Następnie mentorzy omówili zakres programu merytorycznego w mobilności, metody pracy oraz oczekiwane rezultaty, po czym wszyscy zostaliśmy podzieleni na zespoły projektowe. Przez kolejne dni robocze spędzaliśmy w Platon School około 6 godzin każdego dnia. Głównym elementem były wówczas prace związane z budowaniem bloga, poznawaniem narzędzi cyfrowych i realizacją zlecanych zadań w zespołach zadaniowych. Wszystko zostało opracowane tak, by po wprowadzeniu merytorycznym uczniowie mieli jak największą swobodę działań – ale co za tym idzie również i odpowiedzialność za wypracowywane rezultaty. W ten sposób również młodzież zwiększała umiejętności w zakresie pracy w metodzie projektowej, dość intuicyjnie rozdzielając też role pomiędzy uczestnikami z Grecji i Polski. Ponieważ zespoły były międzynarodowe, wszyscy szybko „przestawili” się na bieżącą komunikację w języku angielskim. A co wchodziło w zakres merytoryczny zajęć? Były to:
– warsztaty z obsługi narzędzi związanych z projektowaniem i tworzeniem stron internetowych, jak WordPress, Miro, Elementor
– warsztaty z narzędzi graficznych i służących obróbce zdjęć
– prezentacje związane z tradycyjną kuchnią, produktami regionalnymi czy związkiem pomiędzy gastronomią a rozwojem gospodarczym i kulturowym w danym regionie
– wykład i prezentacja związana z prawem autorskim i otwartymi licencjami w zasobach internetowych
– wykład i warsztaty związane z kreatywnym pisaniem i pozycjonowaniem stron
– dyskusja na temat dostosowania zawartości strony do osób o specjalnych potrzebach i z niepełnosprawnościami i zapoznanie ze standardami w tym zakresie.
Oprócz tych „podstawowych” elementów i pracy warsztatowej w Platon School uczestniczyliśmy również w zajęciach dodatkowych, które miały na celu pobudzenie naszej kreatywności i zwiększenie interdyscyplinarności w ważnych współcześnie kontekstach, w tym kultury w internecie czy ekologii. Oczywiście, my również daliśmy poznać się od najlepszej strony – w szkole zaprezentowaliśmy różne materiały cyfrowe na temat Polski i Ziemi Łowickiej, a także naszego szkolnego Zespołu Pieśni i Tańca „Blichowiacy”.
Oprócz tego uczniowie brali także udział w zajęciach terenowych, często o charakterze praktycznym… a nawet reporterskim! Odwiedziliśmy m.in. zakłady produkcyjne oliwy czy sera feta, a także greckie restauracje i tradycyjny targ. Mieliśmy okazję porozmawiać z lokalnymi przedsiębiorcami, poznając wiele tajemnic na temat greckich smakołyków, a także zwiększając świadomość na temat roli tradycyjnej kuchni w umacnianiu tożsamości na poziomie lokalnym i narodowym. Grecka kuchnia słynie z tego, że jest jedną z najpyszniejszych i najzdrowszych na świecie… Za to polska, może nie tak zdrowa, ale z pewnością nie ustępuje w swej apetyczności helleńskim smakołykom, i to zawsze przyznawali nasi rozmówcy. Jedną z aktywności, które zostały przeprowadzone dla uczniów, były także warsztaty kulinarne, w trakcie których tradycyjne receptury i przekazywane z pokolenia na pokolenie sztuczki kuchenne zweryfikowaliśmy w praktyce.
Ostatni dzień w „Platonie” związany był z uroczystym podsumowaniem projektu. Wówczas w grupach prezentowaliśmy opracowane przez nas rezultaty. Pan Dyrektor greckiej szkoły osobiście pogratulował każdemu z uczniów i nauczycieli zakończenia projektu z sukcesem, doceniając ciężką pracę i trud włożony w budowanie blogów i broszur promujących lokalną kuchnię. Każdy uczestnik otrzymał dyplom – certyfikat, który poświadcza udział w Ponadnarodowej Mobilności Uczniów.
Zajęcia merytoryczne obejmowały mniej więcej 6 godzin… A co z resztą czasu? Tu również nie mogliśmy narzekać na nudę. Podczas weekendu wzięliśmy udział w całodziennych wycieczkach, w trakcie których odwiedziliśmy Meteory oraz wyspę Skiathos. Dzięki opiece przewodnika dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy na ich temat, a także o roli, jaką pełnią w greckiej kulturze. Oprócz tego po godzinach zajęć w Platonie poznawaliśmy różne mniej oddalone od hotelu zakątki: Litochoro, Olimpijski Park Narodowy, Stary Panteleimon… Braliśmy również udział w różnych animacjach, związanych z nauką tańca greckiego czy podnoszeniem naszych umiejętności aktorskich.
Jak można podsumować ten czas? Mobilność była naprawdę niezapomnianym doświadczeniem!
Efekty realizacji mobilności w projekcie „Kuchnia lokalna – kulturowe dziedzictwo regionów”
Realizacja projektu „Kuchnia lokalna – dziedzictwo kulturowe regionów” w ramach Ponadnarodowej Mobilności Uczniów umożliwiła nam osiągnięcie szeregu założonych celów, w tym w odniesieniu do uczniów, ale także do całej placówki. Szerzej aspekty wszechstronnego wpływu omówione zostały w artykule poświęconym celom, natomiast warto poświęcić chwilę uwagi temu, jaki wpływ inicjatywa wywarła właśnie na młodzież.
W trakcie mobilności w międzynarodowych grupach uczestnicy pracowali nad stworzeniem blogów kulinarnych, a także broszur i innych materiałów. Ten kluczowy efekt to profesjonalna strona internetowa, która prezentuje różne zagadnienia związane z kuchnią polską grecką. Potrawy i przepisy to oczywisty element bloga, ale w serwisie można znaleźć również różne artykuły podejmujące tematykę kultury kulinarnej i zwyczajów gastronomicznych, lokalnych produktów, a nawet… zestawienia porównawcze dotyczące tradycji w dwóch krajach. Blog, dostępny pod adresem http://blichweuropie.eu/blog-kulinarny/, wypełniony jest treściami w 3 językach – angielskim, greckim i polskim. Uczniowie opracowali samodzielnie wszystkie materiały, w tym teksty, tłumaczenia i materiały graficzne, dbając także o profesjonalne „zaplecze” strony.
Dodatkowym rezultatem materialnym jest broszura poświęcona projektowi, nad którą pracowano wspólnie z kadrą nauczycielską.
A rezultaty niematerialne? To przede wszystkim wzrost kompetencji kluczowych, umiejętności i wiedzy, co objęło zarówno uczniów z Polski i Grecji. Jeżeli chodzi o kompetencje, to należy wskazać przede wszystkim cyfrowe, wielojęzyczności oraz kulturowe – ale inicjatywa miała istotny wpływ także na te związane z tworzeniem i rozumieniem informacji czy obywatelskie. Młodzież zwiększyła znajomość języka angielskiego, tak w wymiarze codziennej, często nieformalnej komunikacji, jak i tym bardziej oficjalnym, związanym z tworzeniem tekstów pisanych. Pozyskano także nową wiedzę z przedmiotów podstawy programowej kształcenia ogólnego… jak również zawodowego, dzięki szczególnemu programowi, dostosowanemu stricte do kierunków kształcenia.
Nie można zapomnieć także o tym, że zagraniczny projekt edukacyjny to bardzo ważne doświadczenie w życiu młodego człowieka. Nasi uczniowie przełamali bariery, podnieśli poziom mobilności i pewności siebie, zobaczyli, na jak wiele ich stać. Świetna komunikacja z mentorami i rówieśnikami, a także bardzo pozytywne opinie na temat wypracowywanych rezultatów uświadomiły im, jak wielki drzemie w nich potencjał. Poznanie nowego kraju i jego kultury pozwoliło na rozwój horyzontów i zainteresowań, a także zrozumienie, jak ważne jest bogactwo i różnorodność lokalna w tej niezwykłej mozaice, jaką jest dorobek cywilizacyjny krajów Unii Europejskiej.
FOTOGALERIA – UCZNIOWIE W GRECJI





























Dowiedz się więcej o projekcie! Materiały promocyjne na temat Ponadnarodowej Mobilności Uczniów

“Local cuisine – cultural heritage of the regions”. About the project
The project “Local cuisine – the cultural heritage of regions” is implemented as part of the Transnational Mobility of Pupils. The beneficiary of the project is the Complex of Secondary Schools No. 2 Vocational Training Center named by Tadeusz Kościuszko in Łowicz. Our partner in the project is Platon School, a Greek school that acts as a host institution.
Financing for the project was obtained from the European Social Fund under the Operational Program Knowledge Education Development. The total value of the funds granted is PLN 169,530. The level of co-financing obtained is 100%.
The project included a 14-day foreign mobility for 20 students of the school who, together with young people from the host school, implemented the educational program established and developed by the institutions.
The main objective of the initiative is to strengthen the competences of key participants.
Participation of students in the project was free of charge.
Objectives of the transnational student mobility project
The project “Local Cuisine – Cultural Heritage of the Regions” is an initiative that aims in particular to strengthen the key competences of students. However, this is only one aspect of the project’s impact, and the goals to be achieved covered a much wider scope, including in relation to the school staff and the entire facility. What is important, the mobility taking place in the project was attended by students of a technical school, for whom it was an extremely important opportunity to increase the level of multilingualism and acquire practical digital skills.
The key objective of the initiative was to raise the level of key competences of young people:
– in understanding and creating information
– multilingualism
– personal, social and learning competences
– digital
– civic
– cultural awareness and expression.
The achievement of this goal was possible thanks to the substantive classes held during the mobility, foreign cooperation, including with young people from Platon School, participation in the cultural program and work on material results. In addition, the participants took part in activities preparing for mobility, which allowed them to strengthen selected competences before going abroad, acquire the necessary vocabulary and cultural knowledge, which will facilitate their functioning in Greece. This course was compulsory for all participants.
The specific objectives that have been indicated for students are to increase knowledge of core curriculum subjects in general education, such as social studies, geography, history, English or computer science, as well as to acquire practical skills, including digital, related to designing and website maintenance or the use of computer software and applications for creating website mockups, graphic design or advanced use of search engines. The program of the project, especially for the time of mobility, was developed in such a way as to ensure the greatest possible increase in this respect in relation to both fields of study that took part in the mobility, as well as to strengthen the interest and involvement of young people in the planned activities.
A very significant percentage of our school’s students are students with reduced educational opportunities and another of the project’s objectives was related to strengthening the institution’s activities for their benefit. Guaranteed participation in the project, additional pedagogical and substantive support, the possibility of going abroad and participating in a very prestigious project allowed us to achieve the assumed results.
Further goals related to the Transnational Student Mobility initiative were related to the development of the facility. First of all, undertaking mobility and foreign cooperation is an important element that increases the attractiveness of our educational offer. In this respect, we already have important experience, but primarily related to conducting foreign apprenticeships. In this case, it was possible to guarantee young people participation in an educational program attractive to them, taking place in the direction desired by students (Greece), strengthening the European dimension of our activities by tightening cooperation with Platon School, as well as developing school staff in terms of key and professional competences, including teaching, conducting activities in the project method, evaluation, the use of pedagogical innovations or digital elements in education. The project has also clearly strengthened our potential in project management, including with the use of digital tools, and the settlement of such initiatives. The promotional activities carried out resulted in increasing the prestige and recognition of the School Complex in Łowicz.
The above objectives were planned by the School at the application stage of the project. Since their implementation has been detailed in individual stages, in the course of activities under the initiative, success was achieved in their implementation.
MOBILITY IN PRACTICE, OR WHAT OUR STUDENTS DID IN GREECE
The youth participating in the project and the staff who acted as guardians-mentors during the trip spent a total of 12 days in Greece – and the next two were covered by coach transport between the two countries, Poland and Greece. After arriving at the place, the students were accommodated in the village of Leptokarya, in the Dafni Plus hotel. This location had many advantages: comfortable hotel conditions, good and varied food, proximity to the beach and very good access to the partner institution, Platon School, as well as various attractions provided by the city, such as shops and local craft workshops … Ah, you can’t forget also about an important thing, i.e. the tempting azure water of the hotel swimming pool, where people eagerly relaxed in their free time! There was also a computer room in the hotel at the students’ disposal, where in the evenings it was possible to discuss further plans for blogs in groups or organize a cinema screening … Although we also managed to organize such an outdoors. But let’s start from the beginning!
After reaching Greece, it’s time for a meal, rest and familiarization with the hotel staff and carers for the time of departure. The students were presented with an indicative plan for the next days, rules related to behavior in the facility, during trips, at the partner school, detailed goals of the project and general assumptions related to the Transnational Mobility of Students. In addition to the “practical” dimension, this meeting also provided the opportunity to learn more about various European programs aimed at young people and activities under the Operational Program Knowledge Education Development. The next day, the first visit to the school is scheduled. Were the youth stressed by this news? Of course not! We couldn’t wait to meet the Greek project participants.
The first day at Platon School began with a welcome and tour of the school complex. It was carried out by a special employee of the school, responsible for activities within the European Union. It told about the history of the school, about projects in which Plato is involved, about the Greek education system and various challenges faced by young people from this coastal country. After that, it was time for a short integration and presentations of schools and participants, thanks to which we quickly broke the ice with young people from Greece. Then, the mentors discussed the scope of the mobility curriculum, working methods and expected results, after which we were all divided into project teams. Over the next working days, we spent about 6 hours each day at Platon School. At that time, the main element was work related to building a blog, learning about digital tools and carrying out outsourced tasks in task teams. Everything has been designed so that after the substantive introduction, students have the greatest possible freedom of action – but also responsibility for the achieved results. In this way, the young people also increased their skills in working in the project method, quite intuitively assigning roles between participants from Greece and Poland. Since the teams were international, everyone quickly “switched” to current communication in English. What was the content of the course? They were:
– workshops on the use of tools related to designing and creating websites, such as WordPress, Miro, Elementor
– workshops on graphic tools and photo processing
– presentations related to traditional cuisine, regional products or the relationship between gastronomy and economic and cultural development in a given region
– lecture and presentation related to copyright and open licenses in Internet resources
– lecture and workshop related to creative writing and website positioning
– discussion on adapting the content of the website to people with special needs and disabilities and familiarizing with the standards in this area.
In addition to these “basic” elements and workshop work at Platon School, we also participated in additional classes that were aimed at stimulating our creativity and increasing interdisciplinarity in important contemporary contexts, including culture on the Internet or ecology. Of course, we also showed our best side – at school we presented various digital materials about Poland and the Łowicz region, as well as our school Song and Dance Ensemble “Blichowiacy”.
In addition, students also took part in field activities, often of a practical nature … and even journalistic! We visited e.g. olive oil and feta cheese production plants, as well as Greek restaurants and a traditional market. We had the opportunity to talk to local entrepreneurs, learning many secrets about Greek delicacies, as well as raising awareness about the role of traditional cuisine in strengthening identity at the local and national level. Greek cuisine is famous for being one of the most delicious and healthiest in the world… Polish cuisine, on the other hand, may not be as healthy, but certainly not inferior in its appetizingness to Hellenic delicacies, as our interlocutors always admitted. One of the activities that were conducted for students was also cooking workshops, during which we verified traditional recipes and kitchen tricks passed down from generation to generation in practice.
The last day in “Plato” was associated with a solemn summary of the project. Then, in groups, we presented our results. The headmaster of the Greek school personally congratulated each of the students and teachers on the successful completion of the project, appreciating the hard work and effort put into building blogs and brochures promoting local cuisine. Each participant received a diploma – a certificate that confirms participation in the Transnational Student Mobility.
The substantive classes covered more or less 6 hours… What about the rest of the time? Here, too, we could not complain about boredom. During the weekend we took part in all-day trips, during which we visited Meteora and the island of Skiathos. Thanks to the guide’s care, we learned many interesting things about them, as well as about the role they play in Greek culture. In addition, after hours of classes in Plato, we got to know various corners less distant from the hotel: Litochoro, Olympic National Park, Old Panteleimon … We also took part in various animations related to learning Greek dance or improving our acting skills.
How can you sum up this time? Mobility was truly an unforgettable experience!
Effects of mobility in the project “Local cuisine – cultural heritage of regions”
The implementation of the project “Local cuisine – cultural heritage of the regions” as part of the Transnational Mobility of Students enabled us to achieve a number of goals, including in relation to students, but also to the entire facility. The aspects of the comprehensive impact are discussed in more detail in the article devoted to the objectives, but it is worth devoting a moment to the impact of the initiative on young people.
During the mobility in international groups, the participants worked on creating culinary blogs, as well as brochures and other materials. This key effect is a professional website that presents various issues related to Polish Greek cuisine. Dishes and recipes are an obvious element of the blog, but on the website you can also find various articles dealing with the subject of culinary culture and gastronomic customs, local products, and even … comparative statements on traditions in two countries. The blog, available at http://blichweuropie.eu/blog-kulinarny/, is filled with content in 3 languages - English, Greek and Polish. The students developed all the materials themselves, including texts, translations and graphic materials, also taking care of the professional “background” of the website.
An additional tangible result is a brochure devoted to the project, which was worked on together with the teaching staff.
What about intangible results? It is primarily an increase in key competences, skills and knowledge, which covered both Polish and Greek students. When it comes to competences, digital, multilingual and cultural competences should be mentioned above all, but the initiative also had a significant impact on those related to creating and understanding information or civic competences. Young people increased their command of the English language, both in terms of everyday, often informal communication, and the more official, related to the creation of written texts. New knowledge was also acquired in the subjects of the core curriculum of general education … as well as vocational education, thanks to a special program, strictly adapted to the fields of study.
One cannot forget that an educational project abroad is a very important experience in a young person’s life. Our students broke barriers, increased the level of mobility and self-confidence, saw how much they can do. Great communication with mentors and peers, as well as very positive feedback on the results they achieved, made them realize how much potential they have. Getting to know a new country and its culture allowed for the development of horizons and interests, as well as understanding the importance of local wealth and diversity in this extraordinary mosaic, which is the civilizational achievements of the European Union countries.
PHOTOGALLERY – OUR STUDENTS IN GREECE




























