Projekty europejskie Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 2 Centrum Kształcenia Zawodowego im Tadeusza Kościuszki w Łowiczu
Tradycyjne wigilijne potrawy polskie
Na przybranych odświętnie stołach królują postne dania. Zgodnie z tradycją powinno być ich 12 i wszystkich należy spróbować, by zapewnić sobie pomyślność w nadchodzącym roku.
Barszcz wigilijny z uszkami
Wigilijny barszcz z uszkami – specjalnie przygotowany barszcz czerwony z postnymi uszkami, będący tradycyjną polską zupą podawaną w czasie Wigilii Bożego Narodzenia. Barszcz wigilijny różni się od barszczu czerwonego przygotowywanego w ciągu roku.
Zupa grzybowa
Zupa grzybowa – zupa na wywarze mięsno-warzywnym lub warzywnym z dodatkiem grzybów, także suszonych, w ilości nadającej potrawie grzybowy smak. Zupę grzybową można przyrządzać z grzybów różnorodnych gatunkowo bądź tego samego gatunku (zupa pieczarkowa, borowikowa, kurkowa). W kuchni polskiej podaje się ją najczęściej z kluskami lub makaronem, często z dodatkiem śmietany.
Pierogi z kapustą i grzybami
Pierogi z kapustą i grzybami to tradycyjne danie wigilijne podawane w każdym regionie Polski. Smakują zarówno z czerwonym barszczem, jak i zupą grzybową.
Krokiety
Krokiet – rodzaj pasztecika, zasmażany naleśnik z farszem w postaci niewielkiej rolady. Do sporządzenia krokietów konieczne jest wykonanie farszu (najprostszy wykonać można z drobno posiekanej kiszonej kapusty z dodatkiem zasmażonej siekanej i przyprawionej cebuli). Po rozsmarowaniu farszu naleśnik zawija się i układa w rodzaj koperty obtoczonej w jajku z mąką i tartej bułce, a następnie smaży się na patelni w oleju.
Makowiec
Makowiec – ciasto przekładane masą ze zmielonego maku, cukru i bakalii. Wypiek taki najczęściej przybiera formę placka lub tarty, gdzie gruba warstwa masa makowej wyłożona jest na cienką warstwę ciasta